Rynek wyrobów medycznych
Rynek wyrobów medycznych prężnie się rozwija, również w Polsce. Jego szacunkowa wartość wynosi około 2,9 mln dolarów. W roku 2019 eksport urządzeń medycznych wzrósł niemal o 19% w stosunku do roku poprzedniego. Osiągnął poziom 2,2 mld euro. W roku ubiegłym stanowił on 1% całkowitego eksportu towarowego Polski. Sprzęt medyczny polskich producentów cieszy się za granicą dużą popularnością. Eksportowane są; aparatura medyczna różnego rodzaju, urządzenia ortopedyczne, sterylizatory, urządzenia okulistyczne czy sprzęt elektrodiagnostyczny. Sektor ten dodatkowo dysponuje bardzo dużym potencjałem, co ma związek z rozwojem technologii informatycznych.
Eksport z Polski
Wartość polskiego eksportu aparatury medycznej z roku na rok szybko rośnie. Największymi odbiorcami polskich produktów są oczywiście kraje Unii Europejskiej, ale rośnie również zainteresowanie nimi w krajach azjatyckich. Są to rynki wschodzące o dużym potencjale dla eksporterów. Polskie firmy są konkurencyjne, gdyż dostosowują się do lokalnych potrzeb i posiadają szeroki asortyment produktów medycznych.
Transport do Azji
Transport aparatury i sprzętu medycznego do Azji odbywa się przede wszystkim drogą morską. To rozwiązanie w tym przypadku jest najbardziej korzystne. Przede wszystkim drogą morską przewieźć można niemal każdy rodzaj towaru, bez względu na jego wielkość i rodzaj. To tańsza alternatywa dla drogiego transportu lotniczego. Jedyną wadą jest długi czas realizacji, który wynosi nawet kilka tygodni. Z drugiej strony przy transporcie produktów medycznych nie ma to na ogół tak dużego znaczenia.
Transport morski
Transport morski to w dużej mierze transport kontenerowy. Wyróżnia się tutaj ładunki FCL i LCL. FCL to fracht morski pełnokontenerowy, a więc obsługiwany przez jednego odbiorcę. LCL to natomiast przewóz przesyłek drobnicowych. W takiej sytuacji wykorzystywana jest tylko pewna część przestrzeni ładunkowej kontenera. Tym samym w kontenerze transportowane mogą być produkty wielu eksporterów. Transport pełnokontenerowy jest popularniejszy i droższy, natomiast jednocześnie bardziej opłacalny niż wysyłki drobnicowe. Dlaczego? Ponieważ w transporcie morskim pełnokontenerowym funkcjonuje jedna bardzo prosta zasada – im więcej załadujemy do kontenera, tym cena jednostkowa wysyłanego towaru będzie niższa. Tym samym jest to bardzo dobry argument aby nakłonić klienta do zamawiania większych partii towarów. Oczywiście przewozy drobnicowe również są praktyczne i ekonomicznie uzasadnione. To jednak rozwiązanie dedykowane do mniejszych przesyłek.
Spedycja
Decydując się na eksport w kierunku Azji sprzętu medycznego różnego typu, warto nawiązać współpracę z doświadczonym spedytorem. To wciąż bowiem kierunek dość nieznany i specyficzny. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na nawiązanie współpracy z firmą spedycyjną może skupić się w 100% na prowadzeniu swojego biznesu. To spedytor zajmuje się wszelkiego rodzaju formalnościami związanymi z transportem. Pomoc firmy spedycyjnej jest nieoceniona przede wszystkim w przypadku transportu towarów na duże odległości, w dalekie zakątki świata.