Polski eksport nie jest wbrew pozorom skierowany tylko i wyłącznie na rynek Unii Europejskiej. Zresztą w tym przypadku zgodnie z oficjalną, unijną definicją powinno się mówić nie o eksporcie, ale o sprzedaży wewnątrzwspólnotowej. Sporo firm swoje produkty sprzedaje na Daleki Wschód czy do Stanów Zjednoczonych.
Perspektywiczny kierunek
Dla polskich eksporterów bardzo perspektywicznym kierunkiem jest Daleki Wschód, a więc takie kraje jak Chiny, Singapur, Tajwan, Korea Południowa czy Hongkong. Wiele z tych państw z uwagi na szybki wzrost PKB nazywanych jest azjatyckimi tygrysami. Polska jest o tyle w dobrej sytuacji, że ze względu na swoje położenie geograficzne znajduje się w dobrej lokalizacji na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Polski eksport do krajów azjatyckich cały czas rośnie, nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Eksperci są zdania, że trend ten będzie się cały czas utrzymywać.
A może Stany Zjednoczone
Eksporterzy z Polski chętnie też wysyłają swoje produkty do Stanów Zjednoczonych. Tylko w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku polski eksport do USA wzrósł o ponad 4% w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął poziom niemal 7 mld dolarów. Stany Zjednoczone są wciąż jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski i ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu obrotów towarowych ze Stanami Zjednoczonymi.
Branża Wellness&SPA
Sporym zainteresowaniem za granicą cieszą się m.in. produkowane w Polsce urządzenia treningowe i inne produkty z branży Wellness & SPA. Jesteśmy jednym z największym eksporterów na świecie jeśli mowa o tej branży. Daleki Wschód jest dla polskich firm bardzo atrakcyjnym kierunkiem w przypadku eksportu urządzeń treningowych itd. To wynik dużej populacji tego regionu Azji, zjawiska bogacenia się społeczeństwa, wzrostu urbanizacji czy skłonności Azjatów do generalnego dbania o swój wygląd. Bardzo dużym importerem produktów z branży Wellness & SPA są również Stany Zjednoczone. W latach 2014-2018 zanotowały one w tym zakresie wzrost o ponad 47% do poziomu 12,8 mld euro. Prognozowane są w tym przypadku dalsze wzrosty.
Sprawdzony spedytor
Polskie firmy zajmujące się eksportem na różne rynki, także do USA czy krajów Dalekiego Wschodu, coraz częściej decydują się na pomoc doświadczonej firmy spedycyjnej. Trudno się temu zjawisku dziwić. W tym przypadku eksporter może bowiem w pełni poświęcić się swojemu biznesowi i pozyskiwaniu nowych klientów. To bowiem spedytor zajmuje się w całości organizacją przewozu towarów w wybranym kierunku. Warto więc nawiązać współpracę z doświadczoną, obytą na rynku firmą spedycyjną.