Polskie towary na rynku kanadyjskim
Polski eksport produktów spożywczych i rolnych do Kanady cały czas rośnie. W roku 2017 osiągnął poziom 132,8 mln dolarów kanadyjskich i wzrósł o 6,8 % w stosunku do roku poprzedniego. Największe znaczenie w dostawach z Polski do Kanady mają czekolada i wyroby z kakao w składzie, mięso i podroby (głównie wieprzowina), napoje bezalkoholowe i alkoholowe (wódki, likiery, piwo), przetwory spożywcze (kawa, herbata, przyprawy), przetwory warzywne i owocowe (soki, marynaty), warzywa (w tym mrożone), cukry i wyroby cukiernicze, tytoń oraz przetwory ze zbóż, mąki i mleka.
Duże znaczenie ma obowiązująca od 21 września 2017 roku Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa między UE a Kanadą – CETA. Na jej mocy obie strony zobowiązały się do stopniowej liberalizacji handlu towarami. Wyeliminowane zostać mają niemal wszystkie cła na produkty przemysłowe. Tym samym bezcłowo do Kanady eksportowanych ma być aż 98% towarów rolnych i przemysłowych z Europy, także z Polski. Dotyczy to owoców i warzyw, wyrobów przemysłu spirytusowego i winiarskiego, serów i artykułów przetworzonych, a także towarów tradycyjnych chronionych oznaczeniami geograficznymi. To niewątpliwie duża szansa dla rolników i przedsiębiorców. W praktyce eliminacja ceł na towary rolne ma być dokonywana w trwającym kilka lat okresie przejściowym.
Eksport spożywczych linii produkcyjnych
Polscy producenci do Kanady eksportują także spożywcze linie produkcyjne. Polskie urządzenia są bowiem coraz bardziej wydajne i nowoczesne. To linie wysokiej jakości, które pozwalają na optymalizację energii i zapewniają doskonałą kontrolę nad całością procesów produkcyjnych.
Rozwiązania i systemy smart factory są coraz bardziej popularne. Pozwalają na duże zwiększenie efektywności produkcji. Tylko w latach 2010-2017 produkcja artykułów spożywczych w Polsce zwiększyła się wartościowo o ponad 34%. Na tle innych krajów jest to wynik bardzo atrakcyjny. Z takich rozwiązań skorzystać dzięki eksportowi mogą również przedsiębiorcy z Kanady.
Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa
CETA to umowa, która znacznie ułatwiła życie polskim eksporterom. Eksport z Polski do Kanady cały czas rośnie. Eksporterzy konkurować mogą z innymi przedsiębiorcami wysoką jakością i atrakcyjnymi cenami. Obecnie niemal dwa tysiące polskich firm eksportuje swój asortyment na tym kierunku. W 80% są to przedsiębiorstwa małe i średnie.
Dużą szansą dla polskich przedsiębiorców jest szersze otwarcie kanadyjskiego rynku zamówień publicznych. Wejście na lokalny rynek odbywa się zazwyczaj poprzez nawiązanie współpracy z kanadyjskim importerem lub dystrybutorem zaznajomionym z warunkami rynkowymi i posiadającym własne kanały sprzedaży. To dobre rozwiązanie, gdyż duże sieci handlowe w Kanadzie raczej niechętnie nawiązują bezpośrednią współpracę z zagranicznymi producentami. Dużo chętniej wybierają w tym przypadku pośredników.