Współpraca Polski i USA
Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza od wielu lat ma się doskonale. Eksperci odnotowują nieustannie rosnącą wymianę handlową między tymi dwoma krajami. Na początku tego roku powołana została dodatkowo Polska Izba Handlowa w USA, która ma pomóc w dalszym rozwijaniu tej współpracy. Jej zdaniem jest ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między firmami ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Poza tym Izba aktywnie współpracuje z polskim rządem oraz amerykańskimi i krajowymi organizacjami handlowymi.
Współpraca Polski i Algierii
Również i Algieria jest na chwilę obecną jednym z bardziej perspektywicznych rynków dla polskich firm. Jest trzecim pod względem wielkości partnerem handlowym Polski wśród krajów arabskich i drugim w Afryce. W roku 2015 podpisane zostało porozumienie w zakresie współpracy mającej na celu poprawienie działań inwestycyjnych między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Państwową Agencją Rozwoju Inwestycji z Algierii. Ponadto Polskę i Algierię łączy Konwencja zawarta między rządami obu krajów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Co eksportujemy do Stanów Zjednoczonych ?
W ostatnich latach wymiana handlowa między Polską a USA gwałtownie rośnie, ale wciąż jest to rynek nie do końca wykorzystany. Na przestrzeni ostatnich 5 lat eksport do Stanów Zjednoczonych zwiększył się aż o 50%. Tylko w roku 2016 do USA trafiły polskie towary o wartości 5,97 mld dolarów. Polska za Ocean wysyła przede wszystkim produkty przemysłu samochodowego i elektromaszynowego, części do statków powietrznych czy produkty przemysłu optycznego. Dużym zainteresowaniem cieszy się również branża spożywcza. Polscy eksporterzy coraz częściej do Stanów Zjednoczonych sprzedają żywność oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Amerykanie doceniają je z uwagi na wysoką jakość, niski stopień przetworzenia oraz atrakcyjną cenę. Ponadto coraz większą popularnością w USA cieszy się polska stolarka okienna i drzwiowa.
Co eksportujemy do Algierii ?
W 2015 roku obroty handlowe Polski z Algierią wyniosły ponad 370 milionów dolarów, z czego wartość polskiego eksportu osiągnęła poziom około 332 milionów dolarów. Bilans jest więc jak najbardziej dodatni. W strukturze eksportu do Algierii niezmiennie dominują produkty pochodzenia zwierzęcego (mleko w proszku, sery), środki transportu (pojazdy osobowe i dostawcze, śmigłowce), urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty pochodzenia roślinnego ( pszenica, jęczmień), produkty przemysłu chemicznego oraz produkty mineralne. W Algierii coraz większym zainteresowaniem cieszą się też polskie meble oraz stolarka okienna i drzwiowa. Z kolei, biorąc pod uwagę przemysł spożywczy, do Algierii trafia przede wszystkim polski cukier i czekolada.
Eksport okien i podłóg do Algierii i USA
Polska stolarka budowlana zaczyna podbijać świat. W 2017 roku produkcja w polskich zakładach wzrosła o niemal 6%, a na przestrzeni ostatnich 4 lat o 24%. Eksperci są zdania, że ten trend będzie utrzymywać się dalej i w tym roku czeka nas podobny wzrost. Stoi za tym w dużej mierze polski eksport, którego ostatnie wyniki są dobrym prognostykiem na przyszłość. Produkcja okien i drzwi jest od wielu lat polską specjalnością. Od 2015 roku Polska niezmiennie jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wartości eksportu całej stolarki budowlanej. Sporo drzwi i okien trafia właśnie do Stanów Zjednoczonych i Algierii.
Największy wpływ na rozwój tej branży ma oczywiście rosnący popyt na te wybory na całym świecie. Nie bez znaczenia jest też wysoka jakość polskich produktów. Już teraz co roku za granicę trafia ponad 10 mld okien i drzwi o łącznej wartości około 8 mld zł. Przedsiębiorstwa produkujące stolarkę okienną i drzwiową jednak nie spoczywają na laurach. Cały czas rozwijają swoje linie produkcyjne i rozbudowują oferty, aby być jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem handlowym. Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie równie udany jak poprzednie. Popyt na polskie drzwi i okna cały czas jest duży, co sprzyja zwiększeniu sprzedaży. Rynki budowlane na całym świecie mocno się rozwijają. Mowa nie tylko o budownictwie mieszkaniowym, ale i komercyjnym czy usługowym.