Polsko-meksykańskie stosunki gospodarcze i handlowe kształtuje Umowa o Partnerstwie Gospodarczym, Koordynacji Politycznej i Współpracy podpisana w roku 2007 między Meksykiem a Unią Europejską. W roku 2000 weszła w życie jej część handlowa. Jakiś czas temu zakończono również negocjacje odnośnie jej aktualizacji. Ponadto Polskę i Meksyk łączą Umowa o współpracy w dziedzinie nauk i techniki z roku 1998, Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki z 2004 roku oraz Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z roku 1998.
Współpraca Polski z Meksykiem
Ponadto w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Meksyku podpisał memoranda między instytucjami o znaczeniu gospodarczym – o współpracy instytucji wspierających eksport BGK i KUKE – Bancomext, stowarzyszeń przedsiębiorstw, agencji promocji handlu i inwestycji oraz między ministerstwami gospodarki obu krajów.
Obroty handlowe Polski z Meksykiem systematycznie rosną. Obecnie Meksyk jest drugim po Brazylii partnerem handlowym Polski z grupy krajów Ameryki Środkowej i Południowej. W roku 2017 wartość polskiego eksportu wyniosła 2 mld 572, 7 mln zł. Polska w dużej mierze eksportuje do Meksyku produkty z branży motoryzacyjnej.
Zapotrzebowanie na produkty z branży motoryzacyjnej
Meksyk jest obecnie jednym z największych producentów samochodów na świecie. To tam duże koncerny stawiają coraz częściej swoje wytwórnie. Już w roku 2020 zdaniem ekspertów Meksyk może stać się największym dostawcą aut w skali globu. Stąd wynika bardzo duże zapotrzebowanie na produkty z branży motoryzacyjnej. Polscy producenci doskonale ten fakt wykorzystują i elementy aut eksportują coraz chętniej również do Meksyku. Do produkcji samochodów wykorzystuje się tam aż 71% części z importu. Polskie produkty motoryzacyjne są na tamtejszym rynku cenione z uwagi na wysoką jakość wykonania oraz atrakcyjne ceny.
Port Veracruz
Towary eksportowane są do Meksyku przede wszystkim drogą morską do portu Veracruz. To dużych rozmiarów węzeł komunikacyjny w regionie. Port ten tylko w roku 2014 obsłużył 850,000 TEU. Miasto Veracruz leży nad wybrzeżem malowniczej Zatoki Meksykańskiej. Oddalone jest o około 90 km od stolicy stanu – Xalapy. Co ciekawe, portem zostało już w roku 1519 za sprawą słynnego Ferdynanda Corteza. Była to bowiem pierwsza hiszpańska osada na terenie obecnego Meksyku. Przez prawie dwieście lat Veracruz było kluczowym portem hiszpańskiej Ameryki. Wówczas nosiło nazwę La Villa Rica de la Vera Cruz. Od wieku XIX miasto jest najważniejszym i zarazem największym portem w kraju.
Zalety transportu Morskiego
Znaczenie transportu morskiego na świecie cały czas nie maleje. To wciąż najbardziej ekonomiczna forma transportu międzykontynentalnego. Ma formę transportu całokontenerowego lub drobnicowego, w zależności od rodzaju przewożonego towaru. W przypadku eksportu produktów z branży motoryzacyjnej transport morski sprawdza się najlepiej. Podstawową zaletą transportu tego typu jest niska cena. Obecnie nie ma tańszego sposobu przewożenia towarów na duże odległości. Dodatkowo statki charakteryzują się sporą ładownością. Dlatego jednorazowo można przewieźć produkty o znacznej masie i wymiarach. W przypadku innych form transportu jest to trudne do zrealizowania. Do dyspozycji eksporterów są przy tym różnego rodzaju statki, o zróżnicowanej ładowności itd. Jedyną wada transportu drogą morską jest dość długi czas jego trwania. Jednak w przypadku części samochodowych itd. nie ma to tak dużego znaczenia. Są to bowiem produkty, które nie mają ograniczonego czasu ważności.