Wymiana handlowa między Polską i Peru wzrasta systematycznie, ale wciąż potencjał handlowy obu państw nie jest w pełni wykorzystany. Perspektywy na przyszłość są jednak dobre, przede wszystkim w związku z podpisaną w 2013 roku Umową o Wolnym Handlu między UE i Peru właśnie. Niewątpliwie ułatwienia w wymianie handlowej powinny przełożyć się bezpośrednio na wzrost przepływu towarów między Polską i Peru. Umowa ma znieść opłaty celne, zmniejszyć bariery handlowe, a także ułatwić dostęp do inwestycji. Poza tym ma dojść do zwiększenia liberalności tamtejszego rynku. Porozumienie to ma też przyczynić się do zwiększenia praworządności w Peru oraz skuteczniejszego przestrzegania norm międzynarodowych. Polska podpisała z Peru również umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o współpracy w zakresie turystyki, ale jeszcze nie zostały one ratyfikowane.
Rozwój eksportu z Polski do Peru.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zauważyć spory wzrost eksportu z Polski do Peru. W ciągu lat 2011-2013 wartość eksportowanego towaru wzrosła o niemal 46% Zdecydowana większość eksportowanych produktów to maszyny, urządzenia, sprzęt transportowy oraz olej silnikowy. Stanowią one około 40% całkowitego eksportu z Polski do Peru. Dużym zainteresowaniem cieszą się także produkty spożywcze, chemikalia, a także napoje i tytoń. Zwiększony eksport to wynik w dużej mierze intensywnego rozwoju gospodarczego tamtejszego rynku oraz zwiększonego popytu na środki produkcji ze strony peruwiańskim firm. Peru obecnie potrzebuje urządzeń, maszyn i oleju silnikowego w wielu branżach m.in. przemyśle elektromaszynowym, metalurgicznym czy chemicznym.
Zalety transportu morskiego do Peru
Obecnie eksport do Peru odbywa się przede wszystkim drogą morską, co ma sporo zalet. Przestrzeń ładunkowa i nośność statków pozwalają na jednorazowe przewożenie ogromnych partii towaru, co zdecydowanie obniża koszty transportu. Pewnym mankamentem może być długi czas realizacji zlecenia, bo przewóz zwykle trwa kilka tygodni, ale w przypadku oleju silnikowego czy maszyn nie ma to dużego znaczenia. Są to produkty, które mogą być transportowane przez tak długi okres czasu. Ponadto transport morski to od lat w zasadzie najtańszy sposób przewożenia towaru. Od jakiegoś czasu podlega przy tym procesom mającym na celu jej usprawnienie.
Dobre praktyki eksportu do Peru
W przypadku eksportu drogą morską, także do Peru, warto podjąć współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Przedsiębiorstwa tego rodzaju zapewniają najczęściej w 100% kompleksową obsługę. Zleceniodawca decydując się na skorzystanie z usług takiej firmy otrzymuje nie tylko usługę transportu, ale i różnego rodzaju czynności manipulowania przewożonym towarem np. olejem silnikowym. Obecnie wiele firm spedycyjnych korzysta z zaawansowanych technik logistycznych w ramach planowania transportu, przeładunku, rozładunku czy magazynowania towaru.