Polska eksportuje różnego rodzaju produkty chemiczne, w tym suplementy diety. Cieszą się one dużą popularnością m.in. w krajach Ameryki Południowej z uwagi na wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Do ich transportu za granicę potrzebne są oczywiście odpowiednie świadectwa zdrowia i świadectwa wolnej sprzedaży, które wydawane są w powiatowych i granicznych oddziałach Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ich legalizacją zajmuje się Krajowa Izba Gospodarcza.
Eksport do Ameryki Południowej
Ameryka Południowa jest dla polskich eksporterów bardzo ciekawym i perspektywicznym regionem. Zresztą od lat eksport w tym kierunku rośnie. Największym odbiorcą towarów z Polski jest południowoamerykański lider gospodarczy, a więc Brazylia. Dużą popularnością cieszą się tam m.in. polskie suplementy. Inne kraje, do których docierają towary z Polski to np. Argentyna, Chile czy Kolumbia.
Transport lotniczy i morski do Ameryki Południowej
Transport do Ameryki Południowej z oczywistych względów odbywa się przede wszystkim drogą lotniczą i morską. Na kontynencie tym znajduje się sporo dobrze rozwiniętych portów morskich m.in. Santos w Brazylii, Buenos Aires w Argentynie, Callao w Peru, Cartagena w Kolumbii, San Antonio w Chile czy Port of Spain w Trynidadzie i Tobago. Jednak zarówno transport morski, jak i lotniczy, mają swoje wady i zalety.
Zalety transportu powietrznego
Transport powietrzny jest z całą pewnością transportem bezpiecznym. Pod tym względem nie ma sobie równych. Jest też bardzo szybki. Samoloty docierają do celu najszybciej ze wszystkich środków transportu. Są w stanie przetransportować do Ameryki Południowej towar w zaledwie kilkanaście godzin. Transport lotniczy cechuje się również wysoką częstotliwością przewozów. Samoloty wylatują często, częściej niż statki wypływają z portów. Warto też mieć na uwadze to, że transport drogą powietrzną jest bezpieczniejszy dla towarów, również tych kruchych i szczególnie wrażliwych. Na pokładzie samolotu nie ma wilgoci. Tym samym ryzyko zniszczenia towaru jest mniejsze.
Wady transportu lotniczego
Jednak transport lotniczy ma też i swoje wady. Przede wszystkim jest on drogi. Transport powietrzny jest też uzależniony mocno od warunków pogodowych. W czasie śnieżyć czy burz samoloty niekiedy nie wylatują. Ponadto nie da się ukryć, że są to środki transportu o dość ograniczonej ładowności.
Eksport drogą morską
Eksport do Ameryki Południowej odbywa się także drogą morską. W tym przypadku można przewozić na znaczne odległości duże ilości towarów lub towary o dużych gabarytach. Transport morski jest dość specyficzny, bo każdą trasę zaplanować trzeba z wyprzedzeniem. Jednak popularnością cieszy się już od czasów starożytnych. Obecnie z uwagi na długi czas przewozu, służy przede wszystkim do przesyłania towaru na spore odległości. Do tego celu wykorzystywane są wyspecjalizowane statki – drobnicowce, masowce, kontenerowce itd. Statki są ładowne, a sam transport morski stosunkowo tani, zwłaszcza w porównaniu z transportem lotniczym. Największą jego wadą jest długi czas przewozu towarów.