Zjednoczone Emiraty Arabskie to bardzo ważny partner handlowy Polski na Bliskim Wschodzie. Od 2013 roku bilateralna wymiana handlowa notuje ciągłe wzrosty i przekracza mld dolarów rocznie. ZEA to obecnie największy partner Polski wśród krajów należących do Rady Współpracy Państw Zatoki GCC. Należy przy tym pamiętać, że kraj ten wykorzystuje swoje specyficzne położenie geograficzne i aż 70% importowanych towarów dalej reeksportuje do sąsiednich krajów w regionie.
Tylko w 2016 roku Polska wyeksportowała do ZEA towar o łącznej wartości około 700 milionów dolarów. Dane te dotyczą transakcji bezpośrednich bez udziału krajów trzecich. Eksperci są zdania, że w kolejnych latach obustronna współpraca gospodarcza Polski i ZEA powinna się nadal rozwijać. To zasługa m.in. powołania Polsko-Emirackiej Wspólnej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej. Polscy eksporterzy obecnie wysyłają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przede wszystkim środki transportu, maszyny i urządzenia mechaniczne, produkty przemysłu chemicznego oraz meble i elementy wykończeniowe.
Eksport polskich mebli i elementów wykończeniowych ma się generalnie doskonale. W latach 2012-2016 zanotował wzrost o ponad 48%. Eksport mebli stanowi około 6% polskiego eksportu ogółem. Pod tym względem zajmujemy na świecie czwarte miejsce. W roku 2016 saldo handlu zagranicznego meblami osiągnęło poziom 8,2 mld euro. Na świecie dużą popularnością cieszą się takie produkty meblarskie z Polski jak meble do siedzenia i przekształcane w miejsca do spania, szeroko rozumiane części do mebli, stelaże, materace i artykuły pościelowe oraz meble specjalistyczne.
Polscy producenci mebli i elementów wykończeniowych coraz częściej decydują cię na eksport swoich produktów także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Polska w latach 2017-2018 była na piątym miejscu pod względem eksportu mebli do tego kraju, zaraz za Chinami, Włochami, Niemcami oraz Stanami Zjednoczonymi. Rok później awansowała nawet na miejsce trzecie, ustępując jedynie Chinom i Włochom. Polska zanotowała zresztą dużą dynamikę w zakresie eksportu mebli i materiałów wykończeniowych do ZEA na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Polskie meble eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trafiają nie tyle do budynków prywatnych, ale przede wszystkim do hoteli i innych obiektów noclegowych. Cieszą się tam bardzo dużą popularnością. W tym regionie świata zbycie mają meble i produkty z typową dla niego ornamentyką. Stawia się tam na efektowne detale czy grawerowane zdobienia. Pod względem konstrukcyjnym meble wysyłane do ZEA w niczym nie ustępują jednak tym przeznaczonym na rynek europejski czy amerykański.
Rynek mebli w ZEA jest dobrze rozwinięty i dość dobrze nasycony. Cechuje się wysoką konkurencyjnością. Cenione są tam więc polskie produkty branży meblarskiej z uwagi na wysoką jakość ich wykonania oraz dużą funkcjonalność. Stawia się na nie w najbardziej renomowanych hotelach w kraju. Ten kierunek jest bardzo perspektywiczny dla producentów mebli i elementów wykończeniowych z Polski.