Wymiana handlowa między Polską a RPA realizowana jest zgodnie z zasadami określonymi w „Umowie o Partnerstwie Ekonomicznym” (EPA), która podpisana została w roku 2014 między Unią Europejską a sześcioma członkami SADC, w tym RPA. Poza tym Polska jest związana z Republiką Południowej Afryki Międzyrządową Umową o Współpracy Gospodarczej z roku 2013 oraz wieloma pomniejszymi umowami sektorowymi i porozumieniami niższego rzędu.
Współpraca handlowa Polski i RPA
Od momentu przystąpienia Polski do UE wartość obrotów handlowych między RP, a RPA wzrosła aż dziesięć razy. Obecnie Republika Południowej Afryki jest największym partnerem handlowym Polski w Afryce. W roku 2011 obroty handlowe między tym dwoma krajami wyniosły 945,2 mln dolarów, z czego na eksport przypadło 528,4 mln dolarów (dodatni bilans handlowy). W kolejnych latach obroty utrzymywały się na zbliżonym poziomie.
Co eksportujemy do RPA?
Polska eksportuje do RPA przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne służące do rejestrowania i odbierania dźwięków, pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające, produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych, metale nieszlachetne i wyroby z nich produkowane, tworzywa sztuczne, a także kauczuk i wyroby z kauczuku. W imporcie Polski do RPA sporą grupę stanowią ponadto wyroby metalowe. Warto przy tym pamiętać, że od wielu lat Polska do Republiki Południowej Afryki eksportuje wyroby o wysokim stopniu przetworzenia.
Popularność materiałów budowlanych i metalowych
Szczególnie perspektywiczną grupę produktów w eksporcie z Polski do RPA stanowią materiały budowlane. Branża budowlana jest zresztą polską specjalnością eksportową (drzwi, okna, meble, gotowe domy itd.). Szansą dla dostawców z branży budowlanej jest wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju. Na ten cel władze Republiki Południowej Afryki w najbliższych latach planują wydać ponad 100 mld dolarów. Bardzo wartościową grupą towarową w eksporcie z Polski do RPA w ostatnich latach były również metale i wyroby metalowe, których w Afryce brakuje.
RPA – perspektywiczny kierunek eksportu
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na eksport swoich produktów do RPA. Obserwując poziom rozwoju kraju oraz wielkość eksportu do RPA wielu krajów UE (Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii czy Francji) można spodziewać się, iż w ciągu kolejnych 5 lat dojść może nawet do pięciokrotnego wzrostu obrotów handlowych między Polską i RPA. Oznacza to, że wartość obrotów handlowych przekroczy aż 4 mld dolarów. Nadzieją dla polskich przedsiębiorców są finalizowane umowy o współpracy gospodarczej oraz inwestycje czynione przez rząd RPA. Sporą szansą na rozwój współpracy między dwoma krajami jest również negocjowana umowa pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem – Industrial Development Corporation.
Eksport produktów z Polski do RPA na ogół realizowany jest drogą lotniczą lub morską, w zależności od charakteru przewożonego towaru. Drogą morską przewożone są urządzenia wszelkiego rodzaju, pojazdy mechaniczne, a także materiały budowlane czy wyroby metalowe. Są to produkty, w których przypadku czas transportu nie ma aż tak dużego znaczenia.