Zjednoczone Emiraty Arabskie są od lat największym rynkiem eksportowym na Bliskim Wschodzie. Kraj ten poczynił na przestrzeni ostatniego czasu ogromne postępy. Odszedł od gospodarki opartej tylko i wyłącznie na ropie naftowej. Obecnie niemal 70% krajowego PKB ZEA stanowią sektory nieprzemysłowe. Gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich cały czas zresztą prężnie się rozwija i nie powinno się to szybko zmienić.
ZEA jako węzeł tranzytowy towarów z Polski
ZEA od dekady są największym partnerem handlowym Polski w świecie arabskim. Od 2013 roku wymiana handlowa przekracza 1 mld dolarów w skali roku. Zjednoczone Emiraty Arabskie wykorzystują przy tym swoje dogodne położenie geograficzne. Zajmują się w dużej mierze obsługą handlu międzynarodowego drogą morską. Szacuje się, że nawet 70% importowanego towaru, ZEA eksportuje dalej. W ten sposób produkty z Polski trafiają także do innych państw w regionie.
Rozmiar rynku ZEA i Półwyspu Arabskiego
Tylko w roku 2016 polscy producenci wyeksportowali do Zjednoczonych Emiratów Arabskich towary o wartości niemal 700 milionów dolarów. Były to maszyny i urządzenia elektroniczne, produkty spożywcze, kosmetyki, sprzęt wojskowy, elementy stalowe oraz materiały budowlane i meble. Dane te dotyczą wymiany bezpośredniej, bez udziału krajów trzecich. Eksperci są zdania, że eksport w tym kierunku będzie się cały czas rozwijać. To o tyle istotne, że rynek ZEA jest niejako bramą handlową na region całego Półwyspu Arabskiego, Afryki Zachodniej, a dalej także Iranu czy Indii.
Polskie meble w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj perspektywiczny m.in. dla polskich producentów mebli. Te spotkać można bowiem w wielu luksusowych hotelach ZEA. Cieszą się one tam ogromną popularnością. Polskie firmy w ubiegłym roku na Targach The Hotel Show Dubai zrobiły prawdziwą furorę. Zaowocowało to poważnymi relacjami biznesowymi. To szansa dla kolejnych firm z Polski. Kolejna edycja prestiżowych targów z uwagi na epidemię koronawirusa planowana jest na rok 2021. Już teraz wiadomo, że pojawi się tam wielu polskich producentów mebli, które w ZEA cenione są z uwagi na wysoką jakość wykonania oraz atrakcyjne ceny.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zbycie mają oczywiście meble z charakterystyczną dla tego regionu świata ornamentyką. Są to grawery na lustrach czy pokryte haftowanymi detalami panele za łóżkami. Pod względem konstrukcyjnym takie meble nie ustępują jednak tym przeznaczonym na rynek europejski. Co ciekawe, wśród produktów eksportowych dominują elementy meblowe oraz meble tapicerowane.
Jak eksportować do Emiratów?
Decydując się na eksport produktów w kierunki bardziej egzotyczne np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, warto nawiązać współpracę z doświadczoną firmą spedycyjną. Dobry spedytora nie tylko bowiem organizuje przewóz, ale i potrafi zoptymalizować całościowe koszty transakcji. Wszystko to za sprawą znajomości rynku i korzystnych stawek przewozowych. Obsługa międzynarodowa ładunków handlowych jest w praktyce procesem skomplikowanym i złożonym. Wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza gdy mowa o dużych odległościach. Wówczas trzeba niejednokrotnie wykorzystać różne środki transportu.
Eksportowany towar musi zostać dowieziony na miejsce w bliżej określonym terminie. Przy okazji należy tez skompletować odpowiednie dokumenty. Nie jest to zadanie proste, a wręcz przeciwnie. Stąd też wielu eksporterów decyduje się na nawiązanie współpracy z firmą spedycyjną, która zajmuje się wszelkiego rodzaju formalnościami i organizacją szeroko rozumianego transportu. Eksporter może się w tym przypadku skupić na swoich podstawowych obowiązkach.