W ostatnich kilku latach wartość obrotów handlowych między Wietnamem i Polską znacznie wzrosła. W imporcie z Wietnamu dominują niezmiennie urządzenia elektroniczne i artykuły rolno-spożywcze. Wietnam to w końcu światowy lider w produkcji kawy, herbaty, ryżu, tytoniu czy owoców morza. Dużą rolę w wietnamskim eksporcie odgrywa też obuwie oraz tekstylia.
Jakie produkty Polska eksportuje do Wietnamu?
Z kolei w przypadku polskiego eksportu do Wietnamu największy jest udział produktów rolno-spożywczych, wyrobów przemysłu chemicznego oraz pojazdów wszelkiego rodzaju. Poza tym Polska eksportuje w tym kierunku urządzenia mechaniczne i elektryczne. Na uwagę zasługuje wysoka pozycja jednostek pływających. Polskie firmy w tym zakątku świata są aktywne przede wszystkim w przemyśle ciężkim – stoczniowym oraz wydobywczym. Jednak z uwagi na czynniki administracyjne i ekonomiczne niewielkim i średnim firmo o wiele łatwiej jest zdobyć rynek konsumencki. Wietnam to kraj z dużym zapotrzebowaniem na dobra konsumpcyjne, co jest dobrą wiadomością dla polskich eksporterów. W najbliższych latach bliską współpracą z Wietnamem powinny być zainteresowane m.in. firmy z sektora farmaceutycznego, medycznego oraz IT.
Zalety transportu morskiego do Wietnamu
Wciąż najpopularniejszą formą transportu towarów do Wietnamu jest transport morski. Jest on relatywnie niedrogi, a jednocześnie pozwala na jednorazowy transport znacznych ilości towaru bez względu na jego gabaryty. Drogą morską nie wolno jedynie przewozić produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia. Niekiedy wykorzystuje się też transport lotniczy, który jest jednak rozwiązaniem znacznie droższym.
Rozwój eksportu do Wietnamu
W najbliższych latach wartość eksportu do Wietnamu powinna systematycznie rosnąć, także dzięki podpisanej niedawno umowie o wspólnym handlu między krajami UE i Wietnamem. Na jej mocy Wietnam zobowiązany jest do zniesienia aż 65% ceł na towary importowane z Unii Europejskiej. W ciągu 10 lat ma się to zwiększyć niemal do 100%. Jednak eksperci podkreślają, że samo porozumienie podpisane na takim szczeblu to za mało. Wciąż w Wietnamie sporym problemem jest bowiem dość słabo rozwinięty rynek dystrybucji towarów. Brakuje hurtowni, a produkty są rozwożone często po sklepach w niewielkich ilościach przez lokalnych handlarzy. Dlatego też wiele firm decyduj się na współpracę z Wietnamczykami mieszkającymi w Polsce. Mają oni znacznie łatwiejszy dostęp do lokalnego rynku.
Warto mieć na uwadzę
Poza tym polscy przedsiębiorcy decydują się na eksport do Wietnamu niejednokrotnie muszą zmierzyć się z barierami natury prawno-administracyjnej. Nie ma bowiem spójności w kompetencji poszczególnych ministerstw, a poza tym procedury są często mało przejrzyste. Wietnam jest też miejscem, gdzie wciąż można się spotkać z korupcją i to na wysokim szczeblu. Infrastruktura techniczna niekiedy pozostawia także sporo do życzenia. Co więcej, tamtejszy rząd ogłosił również listę produktów, których import do Wietnamu uznał za zbędny, co ma niestety wpływ na liczne restrykcje pozataryfowe. Znajdują się na niej niektóre produkty mięsne, mleczne, słodycze, wina, alkohole, a także urządzenia mechaniczne i maszyny.