W Polsce produkuje się stosunkowo niewiele samochodów osobowych, mimo to polska branża motoryzacyjna rośnie w siłę od lat. Pozycja sektora motoryzacyjnego ma tendencję wzrostową, co wynika z licznych inwestycji w nowe fabryki. Sytuacja ta jest korzystna z uwagi na wysoki popyt, który utrzymuje się na rynkach zagranicznych.
Polska produkcja części silnikowych
Polska na tle np. Słowacji czy Czech jest bardziej konkurencyjna pod względem produkcji m.in. części silnikowych. Stanowią one niemal 50% wartości polskiego eksportu produkcji motoryzacyjnej. Polskie przedsiębiorstwa są istotnym ogniwem w łańcuchach produkcyjnych aut w UE. Największymi odbiorcami są tutaj Włochy, Niemcy i Czechy. Rośnie także zainteresowanie polskimi częściami silnikowymi w regionach bardziej egzotycznych, np. na Karaibach.
Eksport części samochodowych poza Unię Europejską rośnie dynamicznie. Zdaniem ekspertów w kolejnych latach tempo wzrostu może być jeszcze większe. Produkcja motoryzacyjna powinna bowiem dalej rosnąć.
Eksport części silnikowych z Polski na Karaiby
Polskie części silnikowe są cenione na całym świecie. Coraz częściej trafiają poza granice Unii Europejskiej. Przykładem są Karaiby. Ładunki transportowane są tam przede wszystkim drogą morską. W rejonie Morza Karaibskiego znajdują się państwa wyspiarskie, np. Trynidad i Tobago. Są to kraje, które od lat prężnie się rozwijają i stają się coraz ciekawszym kierunkiem eksportu dla inwestorów.
W październiku 2008 roku Unia Europejska podpisała z krajami CARIFORUM umowę o partnerstwie gospodarczym. Nie jest to umowa jedynie o handlu towarami, ale także o handlu usługami, inwestycjach, zamówieniach publicznych itd. Ułatwiła ona wzajemną współpracę przedsiębiorców z regionu Morza Karaibskiego oraz UE. W skład CARIFORUM wchodzą m.in. takie państwa, jak Trynidad i Tobago, Jamajka, Belize, Bahamy, Barbados czy Antigua i Barbuda.
Eksport drogą morską na Karaiby
Kraje karaibskie to w przeważającej części kraje wyspiarskie. Dlatego eksport części silnikowych w tamtym kierunku odbywa się przede wszystkim drogą morską. To zresztą niezmiennie od lat najbardziej ekonomiczna forma transportu. W przypadku części samochodowych sprawdza się zresztą doskonale.
Statki są w stanie pomieścić bardzo duże ilości towaru i to niezależnie od jego gabarytów. Warto wspomnieć, że koszt takiego transportu jest dużo korzystniejszy w porównaniu z transportem lotniczym. Dlatego w chwili obecnej eksport części silnikowych na Karaiby odbywa się głównie w ten sposób.