Polska jest związana z Tunezją kilkoma umowami prawnymi i traktatami. W 2002 roku podpisana została dwustronna Umowa o współpracy w dziedzinie transportu morskiego, a w roku 1993 Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od lat 60. XX wieku Polskę i Tunezję łączą też umowy o współpracy naukowo-technicznej oraz o transporcie lotniczym. Ponadto Tunezja podpisała w roku 1995 Umowę Stowarzyszeniową z Unią Europejską, która reguluje kwestie związane z wymianą handlową.
Wymiana handlowa Polski z Tunezją
Polsko-tunezyjska wymiana handlowa od kilku lat ma stałą tendencję zwyżkową. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku odnotowywano eksport polskich towarów do Tunezji na poziomie 6-7 mln dolarów w skali roku. Natomiast już w 2006 roku eksport z Polski do Tunezji osiągnął wartość 42 mln dolarów. W 2013 roku było to niemal 109 mln dolarów.
Polska eksportuje do Tunezji przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne (22% wartości polskiego eksportu), produkty mineralne (19% udziału), pojazdy i statki powietrzne (17%), produkty pochodzenia roślinnego (14%), tworzywa sztuczne i wyroby z nich (10%) oraz wyrobi z gipsu i cementu (3%).
Dostęp polskich produktów do rynku tunezyjskiego
Jak dotąd nie występują żadne trudności w dostępie polskich produktów do rynku tunezyjskiego. Co więcej, od roku 1996 co roku obserwuje się redukcję i stopniową likwidację ceł dotyczących krajów członkowskich Unii Europejskiej w zakresie produktów rolnych i przemysłowych. Ma to związek z obowiązującą od połowy lat 90. XX wieku Umową Stowarzyszeniową Tunezji z UE. Cały czas trwają też rozmowy nad ułatwieniami w przypadku innych produktów.
Od wielu lat Polska eksportuje za granicę, również do Tunezji, części motoryzacyjne. Eksperci przewidują, że w kolejnych latach zainteresowanie produktami polskiej branży motoryzacyjnej za granicą będzie rosło.
Transport części motoryzacyjnych do Tunezji
Do Tunezji części motoryzacyjne z uwagi na specyfikę tego produktu, wysyłane są przede wszystkim drogą morską. Transport morski wciąż jest najbardziej opłacalną ekonomicznie formą transportu międzykontynentalnego. W zależności od potrzeb jest to transport całokontenerowy lub drobnicowy. Eksporter zawsze płaci tylko za wynajęte miejsce, a nie za cały statek. Wprawdzie nie jest to najszybsza forma transportu, ale w przypadku części motoryzacyjnych czas nie ma tak kluczowego znaczenia. Nie jest to bowiem towar, o krótkim terminie przydatności.
Największą zaletą transportu morskiego części motoryzacyjnych do Tunezji jest jego niska cena. To wciąż jeden z tańszych sposobów przewożenia towarów na duże odległości. Nie bez znaczenia jest przy tym duża ładowność statków. Dzięki temu za jednym razem można przewieźć duże ilości towaru, co w przypadku innych form transportu nie jest możliwe. W zależności od potrzeb, można też skorzystać z różnego rodzaju kontenerów. Przeznaczone są one do transportowania zróżnicowanych produktów.