Brazylia to bardzo ciekawy i atrakcyjny kierunek eksportowy. Jednak, szczególnie na początku eksport w tamte rejony może się wydać nieco skomplikowany. Brazylijski rynek różni się od rodzimego i to nie tylko pod względem regulacji prawnych. To przede wszystkim konieczność negocjowania z ludźmi o całkiem innej mentalności oraz kontakt z ogromną biurokracją. Nie można się jednak zniechęcać, gdyż Brazylia to również otwarci i pełni ciepła ludzie.
Z doświadczenia wiemy, że na początku trzeba się zapoznać z potrzebami i oczekiwaniami danego rynku. Warto więc zapoznać się z raportami sporządzonymi przez brazylijskie instytucje np. Sektor Promocji Rynku czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Eksport można zacząć realizować od południa tego kraju – Sao Paulo i Rio de Janeiro. To miasta o ogromny potencjale i sile nabywczej mieszkańców. Północ jest z kolei o wiele gorzej rozwinięta. To rejon Amazonii o znacznym poziomie analfabetyzmu.
Do Brazylii eksportujemy przede wszystkim wyroby przemysłu maszynowo-elektrycznego, produkty mineralne oraz produkty przemysłu chemicznego. towary te stanowię niemal 86% polskiego eksportu na rynek brazylijski. Ważną pozycję stanowią też meble do siedzenia, jednostki pływające, nawozy, węgiel koksowy oraz aparatura telekomunikacyjna.
Realizując wysyłki w tym kierunku zdajemy sobie sprawę jakie produkty mają potencjał eksportowy do Brazylii. Największy popyt jest na chemikalia, maszyny przemysłowe różnego rodzaju, produkty farmaceutyczne, żelazo i stal, oprogramowanie, sprzęt telekomunikacyjny i elektryczny, a także na papier i pulpę celulozową. Warto spróbować swoich sił w tym rejonie, gdyż Brazylia to kraj dający wiele możliwości.
Niestety nasi klienci wielokrotnie przekonali się już, że procedura celna w Brazylii może trwać naprawdę bardzo długo. Średnio jest to 150 godzin, co jest jedną z wyższych wartości na całym świecie. Wynika to przede wszystkim z błędów w dokumentacji. Z tego powodu niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkich szczegółów lub skorzystanie z pomocy kogoś kto ten rynek już dobrze zna. Ponadto problemem jest uciążliwa biurokracja oraz skomplikowane zasady licencjonowania.
Eksport na tamten rynek wiąże się także z licznymi opłatami. Najwięcej trzeba zapłacić, bo aż 35% za wyroby przemysłowe np. samochody. Opodatkowaniem w wysokości 20% objęte są z kolei wyroby alkoholowe, broń i amunicja oraz zabawki i napoje chłodzące. Nieco mniej trzeba zapłacić za sprzęt sportowy, obuwie czy meble (17-19%)
EKSPORT DO BRAZYLII MOŻNA ROZPOCZĄĆ NA TRZY RÓŻNE SPOSOBY:
– Jednym z nich jest tzw. marketing bezpośredni, co w dobie technologii internetowej nie jest takie trudne. Jednak wiąże się to także z ryzykiem, gdyż nieznajomość rynku i obowiązujących tam procedur grozi odniesieniem porażki.
– Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agenta handlowego. To sposób z pewnością o wiele bezpieczniejszy i stosunkowo niedrogi. Warto do osoby agenta podejść z ograniczonym zaufaniem i uważnie czytać umowy, gdyż niektóre zapisy bywają bardzo niekorzystne.
– Można oczywiście także założyć spółkę z o.o. (Ldta). Procedura jest prosta i szybka, jednak osoba zarządzająca musi posiadać prawo stałego pobytu w Brazylii.
Zachęcamy również do współpracy z nami, posiadamy duże doświadczenie w eksporcie na rynek Brazylijski. Oferujemy kompleksowe wsparcie dbając o każdy etap transportu łącznie z formalnościami.