W ostatnich trzech latach polski eksport do Afryki wzrósł aż o 37% i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się dalej. Zabiegają bowiem o to m.in. dyplomaci dążąc do rozwinięcia współpracy nie tylko z całymi państwami, ale też regionalnymi organizacjami.
Czy warto eksportować do Afryki?
Państwa afrykańskie coraz bardziej chcą dorównać krajom zachodnim. W chwili obecnej klasa średnia na kontynencie afrykańskim to aż 34% społeczeństwa, podczas gdy w Polsce tylko 8%. Wprawdzie inne są ich definicje, ale mimo to wzrost gospodarczy w wielu krajach afrykańskich jest spektakularny. Ponadto tamtejszy rynek wciąż jest stosunkowo rozproszony. Brak jest monopolistów kontrolujących większość rynku. W takich warunkach łatwiej jest planować strategię rozwoju i działać.
Polska Afrykańczykom kojarzy się dobrze. Wielu z nich studiowało w naszym kraju i wspomina te czasy bardzo dobrze. Pomaga budować to pozytywne relacje biznesowe. Ponadto polskie produkty są stosunkowo tanie, przynajmniej w porównaniu do tych zachodnich, a jednocześnie dobre jakościowo. Rzadko zdarzają się reklamacje, gdyż Afrykańczycy szukają dostawców rzetelnych i odpowiedzialnych. Z tego powodu rzadko decydują się np. na współpracę z Chińczykami. Są również otwarci na niewielkie firmy.
Co Polska eksportuje do Afryki?
Jednym z głównych kierunków eksportowych Polski jest Algieria. Kraj ten jest przede wszystkim odbiorcą mleka w proszku, nabiału (mleka i śmietany) oraz kauczuku i dętek. Ponadto importuje również przetwory mączne, grysik oraz jedzenie dla niemowląt. Do Maroko Polska eksportuje z kolei siarkę, a do Egiptu szklane osłony. Kraje północnej Afryki są również istotnym odbiorcą polskiego zboża. Najbardziej obiecującymi rynkami są natomiast przetwórstwo spożywcze oraz drobny przemysł maszynowy.
Jak zweryfikować wiarygodność afrykańskich firm?
Przede wszystkim nie wolno wysyłać darmowych próbek, nawet jeśli koszty są niewielkie. Można natomiast zaproponować zniżkę na pierwsze zamówienie. Wszystkie firmy przed podjęciem współpracy należy wcześniej sprawdzić. Już seria kilku podstawowych pytań odnośnie produktów, marketingu czy formy działalności firmy pozwala często na weryfikację czy ma się do czynienia z oszustem czy nie. Pomocne w uzyskaniu informacji bywają także zazwyczaj ambasady, konsulaty i urzędy RP oraz państw afrykańskich. Ponadto na ich stronach internetowych często opisane są prawidłowe procedury importowe, oczywiście w języku angielskim.
Jak transportować towar do Afryki?
Z uwagi na położenie geograficzne Afryki, większość eksportu odbywa się drogą morską lub lotniczą. Pierwsza opcja jest w tym przypadku znacznie tańsza, choć zajmuje także więcej czasu. Dla wielu przedsiębiorców to nie lada wyzwanie. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług doświadczonych firm zewnętrznych, które specjalizują się właśnie w organizacji transportu międzynarodowego. Zazwyczaj odpowiedzialne są za cały proces logistyczny łącznie z obsługą dokumentacyjną, celną oraz magazynową.
Nasza firma zrealizuje dla Państwa kompleksowy eksport produktów do Afryki. Zajmiemy się również ubezpieczeniem, odprawą celną, wystawieniem świadectwa pochodzenia, fumigacją. Wspieramy polskie firmy w bezpiecznym eksporcie ! Zapraszamy do kontaktu !