Polska to dość istotny eksporter różnego rodzaju akcesoriów lakierniczych. Cieszą się one dużym uznaniem zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Jak odbywa się eksport produktów lakierniczych do państw, które nie należą do UE?
Formalności związane z wywozem towarów poza UE
Wywóz towarów np. akcesoriów lakierniczych, poza granice Unii Europejskiej wymaga zgłoszenia towarów do odprawy celnej. Stawka VAT wynosi wtedy 0%. Mimo to trzeba pamiętać o wielu istotnych procedurach i formalnościach.
Producenci, którzy chcą swoje towary eksportować do krajów, które nie należą do UE, muszą zarejestrować się w systemie usług celnych PUESC i uzyskać numer EORI. To numer nadawany każdemu przedsiębiorcy i używany do identyfikacji w kontaktach z organami celnymi na terytorium Unii Europejskiej.
Do transakcji eksportowych i zgłoszenia celnego potrzebne są oczywiście odpowiednie dokumenty, które należy przechowywać pięć lat od momentu zakończenia roku, w którym danego zgłoszenia dokonano. Podstawowa dokumentacja obejmuje w tym przypadku faktury handlowe, listy przewozowe, faktury za transport, packing list oraz inne dokumenty wymagane w zależności od sytuacji.
Eksport akcesoriów lakierniczych na zasadach preferencyjnych – co to oznacza?
UE zawarła z wieloma krajami szereg porozumień w zakresie preferencyjnego traktowania celnego pewnych grup towarów. Dla polskich eksporterów oznacza to, że towary, o ile mają potwierdzone pochodzenie unijne, mogą korzystać z zerowych lub znacznie obniżonych ceł w danych krajach. Przykładowo od 1 lutego 2019 roku obowiązuje korzystna umowa handlowa UE z Japonią. Przewiduje ona dla większości towarów całkowitą, a dla niektórych częściową liberalizację handlu.
W 2019 roku podpisana została także umowa z Singapurem. To jedna z pierwszych dwustronnych umów nowej generacji, które podpisała Unia Europejska. Znosi ona cła i bariery pozataryfowe w handlu towarami. Zawiera także istotne przepisy w zakresie ochrony własności intelektualnej czy zrównoważonego rozwoju.
Od 1 sierpnia 2020 roku obowiązuje również umowa o wolnym handlu UE z Wietnamem. Zniosła ona niemal wszystkie ograniczenia celne dla wzajemnej wymiany handlowej. Z chwilą jej wejścia w życie Wietnam zliberalizował około 65% stawek na przywóz towarów z Unii Europejskiej.