Na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważyć można systematyczny wzrost polsko-syryjskiej wymiany handlowej. W roku 2011 osiągnęła ona poziom około 90 milionów dolarów. W roku 2019 polscy producenci eksportowali do Syrii przede wszystkim cukier (21,7% wartości eksportu), mleko i śmietanę(18,4%), oleje i benzynę (11,3%), przetwory spożywcze (6,7%), materace i artykuły pościelowe (6,2%) oraz pompy (5,4%). Pod względem obrotów handlowych w roku 2020 Syria zajmowała w eksporcie 161. miejsce.
Rynek syryjski obecnie wykazuje dość duże zapotrzebowanie na towary eksportowane przez polskie przedsiębiorstwa. Szansę na sukces mają w tym przypadku przedsiębiorstwa oferujące maszyny i urządzenia mechaniczne, urządzenia optyczne, produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, czy gotowe artykuły spożywcze.
Syria otwiera się na import
Co ciekawe jeszcze do niedawna z uwagi na kryzys gospodarczy i walutowy obowiązywał zakaz przywozu do Syrii większości towarów, z wyjątkiem tych wwożonych na bezpośrednie zlecenie władz. Jednak w2020 roku zniesiono zakaz importu przez sektor prywatny. Wynikało to z faktu, że rynek syryjski odczuwał mocne braki na skutek wprowadzonych wcześniej ograniczeń importowych. Tym samym ponownie możliwy stał się eksport z Polski do Syrii m.in. mąki czy zboża. Syrię należy z pewnością uznać za rynek perspektywiczny dla eksporterów produktów pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego.
Współpraca między Europą a Syrią
Polskę i Syrię łączy kilka umów o charakterze gospodarczym. Najważniejszą jest podpisana w roku 1977 Umowa o współpracy między Syrią a UE. Polska stała się jedną ze stron w roku 2004 po przystąpieniu do Wspólnoty. Od 2001 obowiązuje także polsko-syryjska Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków dochodowych. W latach 2006-2009podpisane zostały cztery umowy w ramach współpracy między samorządami gospodarczymi Polski i Syrii.
Polskie towary mają taki sam dostęp do rynku syryjskiego jak towary z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Od roku 2005 Syria poczyniła duże postępy w modernizacji swojego system celnego. Ujednoliciła m.in. dokumenty celne, wprowadzając jeden wzór formularza zamiast kilkunastu wcześniej istniejących. Jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Standaryzacji ISO i stosuje w kodeksie celnym międzynarodowe oznaczenia, kody oraz nazewnictwo.
Syria jest rynkiem perspektywicznym dla polskich eksporterów. Zapotrzebowanie na towary europejskie jest tam bardzo duże. Dużą pomocą służy Ambasada RP w Damaszku z tymczasową siedzibą w Bejrucie. Eksporterzy mogą się z nią skontaktować, aby uzyskać bliższe informacje na temat niezbędnej dokumentacji potrzebnej do transportu produktów do Syrii. Warto w tym przypadku również zdać się na pomoc doświadczonego spedytora, który dysponuje odpowiednią wiedzą i potrzebnymi kontaktami biznesowymi.